Pasparty

 (0)

Co je pasparta

Ze zkušeností a reakcí našich příchozích zákazníků poměrně velká skupina široké veřejnosti nemá představu, co se pod pojmem pasparta skrývá. Paspartu můžeme definovat jako obdélníkový, čtvercový, ale i jiný geometrický výřez z lepenky či jiného vhodného materiálu, do kterého je umístěno samotné dílo. Obr 1.

Dnes se pasparta řeže na paspartovacím stroji a výřez je možno vyplnit filetou.Obr2. Jedná se o drobnou lištu kopírující výřez pasparty. Volíme ji zpravidla v barevné harmonii s rámem. Fileta se rovněž dá použít jako doplňující vnitřní linka rámu.

Kvalita materiálů

V současné době se pasparty vyrábí z lepenek přímo určených k výřezu. Laik se v materiálech, ze kterých jsou pasparty vyrobeny, těžko orientuje, neboť nabídka na trhu je velmi pestrá. Zjednodušeně se dá říci, že existují tři stupně kvality odpovídající výši ceny. 

  1. Nejméně kvalitní pasparty vyrobené z obyčejné papírové lepenky, pojivem jsou lepidla s velkou kyselostí. Setkáte se s nimi tam, kde preferují cenu před kvalitou.
  2. Standartní kvalita, výrobce již udává původ a složení materiálů, ze kterých je lepenka vyrobena. Např. celulóza, lepidlo s neutrálním PH. Najdete je ve většině kvalitnějších rámařství.
  3. Perfektní kvalita. Jedná se o muzeální archivní materiály. Výrobce již certifikačně deklaruje složení lepenky. Materiálem jsou vyčištěná bavlněná vlákna-celulóza bez ostatních kyselin. Nejlépe vybavená specializovaná rámařství, jejímiž klienty jsou muzea a galerie.

Zákazník by se měl zajímat o původ a výrobce lepenky, ze které je pasparta vyrobena. Tato otázka pro obsluhu je jednoduchým trikem zjištění kvality daného obchodu.

Navštivte sekci Pasparty a nakupujte prověřené pasparty v kvalitě standart. Pokud doma máte Kupku, Zrzavého, Toyen nebo např. originál darovací listiny v latině, doporučujeme osobní návštěvu a konzultaci použitého materiálu pro paspartování. Obr. 3 U nás si vyberete.

Závěsné systémy NEWLY

Autor článku: Petr Kopecký

 (0)